MEET and CODE 2019

W ramach tegorocznej edycji projektu Meet and Code i Europejskiego Tygodnia Kodowania realizowaliśmy ponownie kilka działań.

Dzięki wsparciu Fundacji Techsoup udało się zrealizować następne projekty:

Code and Bees

W październiku w klasie II b  odbyły się zajęcia w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania przy wsparciu MeetandCode i TechSoup Europe, które miały na celu pokazać uczniom inne możliwości wykorzystania komputera. Na początku zadaniem dzieci było napisanie instrukcji, w której trzeba było zaprogramować czynności, jakie należałoby wykonać, aby przygotować kanapkę z miodem. Wykonanie na pozór łatwego zadania przysporzyło nie lada trudności. Następnie uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat pszczół. Dowiedzieliśmy się, że są takie pszczoły, które nie produkują miodu, ale ich obecność w przyrodzie jest niezwykle ważna, gdyż mają szczególne zadanie, jakim jest zapylanie kwiatów. Bez tego nie można byłoby uzyskać większości produktów spożywczych. Następnie poznaliśmy pszczółkę Bee-Bot, którą trzeba było zaprogramować w taki sposób, aby doszła do ula. Z tym zadaniem uczniowie poradzili sobie znakomicie. Okazuje się, że bez komputera można też świetnie programować, a przy tym mieć wspaniałą zabawę. Wystarczyło przypomnieć sobie tylko podstawowe kierunki: lewa, prawa, góra, dół. Dzięki tym zajęciom uczniowie nie tylko poznali inne wykorzystanie komputera, ale także zgłębili tajniki z życia pszczół. Takie same zajęcia odbyły się dla innych grup dzieci w szkolnej świetlicy.

CAR:bit i bezpieczeństwo na drodze!!!

Jak uczyć dzieci bezpiecznego poruszania się na drodze i zasad kodeksu drogowego?
Zróbmy to w czasie nauki programowania i zabawy!
Wspólnie z uczestnikami zajęć ze szkoły podstawowej skonstruujemy mini-samochody Ring:bit Car (urządzenie kontrolowane i programowalne przy użyciu kontrolera BBC Micro:Bit) a także sygnalizację świetlną. Tworząc mini miasto młodzież dowie się jak bezpiecznie poruszać się po mieście i ulicach a także jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę czy jeździć na rowerze.
Wybudujemy prototyp skrzyżowania i zaprogramujemy system sygnalizacji świetlnej a złożone wcześniej samochody pomogą dzieciom lepiej przyswoić zasady bezpieczeństwa drogowego.
Zajęcia będą również okazją dla młodzieży i nauczycieli ze szkoły do zapoznania się z możliwościami edukacyjnej platformy programistycznej BBC Micro:bit.
Projekt wpisuje się w założenia edukacji STEAM, która łączy wiedzę z wielu dziedzin nauki. Metoda ta w przyjazny sposób ułatwia poznanie w czasie zabawy, majsterkowania, konstruowania i projektowania – zagadnień z matematyki, fizyki czy z przyrody i sztuki. Tak działając młode osoby łatwiej przyswajają wiedzę.

Zajęcia odbyły się w szkole Edu Lab w Starych babicach i uczestniczyły w nich wszystkie klasy 5.

Jak działa drukarka 3D?

Po raz kolejny w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania zsotaliśmy zaproszeni do szkoły podstawowej 273 przy ul. Arkuszowej w Warszawie.

Uczniowie z klas 3-8 dowiedzieli się jak działa technika druku 3D, jak zbudowana drukarka, do czego może służyć druk 3D oraz jak przygotować projekt do druku. Każdy uczestnik spotkań otrzymał pamiątkowy szkolny brelok wydrukowany na drukarce 3D. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie nauczycielce informatyki Pani Małgorzacie Rutkowskiej.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress